محصولات

از اجازه ندادن صادرات مرجان تا پرورش مرجان

از اجازه ندادن صادرات مرجان تا پرورش مرجان

شرکتی جدید در رابطه با پرورش مرجانهای دریایی که درکشور اندونزی پدید امده است! حدود ۸ ماه از ممنوعیت صادرات مرجان های دریایی ازکشور اندونزی به سایر کشور ها می گذرد. این ۸ ماه مملوء از سردرگمی، اخبار نادرست و آشفتگی های عمومی بود. اما علت این آشفتگی ها چیست؟ و اوضاع از چه قرار است؟ درحقیقت؛ منشا اصلی این بی نظمی ها، وزیر شیلات کشور اندونزی است که علاقه ای به نگهداری از مرجانها در اکواریوم ندارد، بخصوص زمانی که آنها از سیستم های صخره ای تحت فشار جمع آوری شده اند. از این رو؛ در ماه می سال گذشته، وزیر تصمیم گرفت که با خودداری از صدور گواهی سلامت جهت اخذ مجوز حمل و نقل هرگونه مرجان دریایی به داخل و خارج از کشور، تمامی تجارت های وابسته به مرجانهای دریایی را ممنوع کند. و این ممنوعیت در هر لحظه با توجه به شرایط ریف ها در حال دگرگونی بود. پس از مذاکرات صورت گرفته در فصل تابستان و پشت سر گذاشتن دشواری های موجود بر سر برقراری رابطه با صادرکنندگان مرجان های دریایی، کمیته ی هماهنگی که متشکل از سایر وزراء و نمایندگان دولتی بود، از او تقاضا کردند که از مفاد قطعنامه ی مکتوب در ماه می صرف نظر کند. اما تاکنون، یک گواهی سلامت نیز هنوز اجازه ی صدور پیدا نکرده است و از این رو، هنوز هم از ممنوعیت صادرات مرجان ها به سایر کشور ها رنج می بریم. درواقع، دچار حالتی از بلاتکلیفی شده ایم و در عین حال، بدون وجود هیچ گونه پیشرفت و مذاکره ای، مرجان های وحشی و مرجان های پرورشی را به یک صورت مورد بحث قرار می دهیم.

 ۱۵ سال پیش، درست زمانی که مجوز صادرات مرجان های پرورشی صادر می شد، در بخشی از معامله ذکر گردیده بود که صادر کنندگان مرجان های وحشی باید به پرورش گونه های وحشی بپردازند تا به وسیله ی ان بتوانند گواهینامه ی صادرات مرجان های وحشی را اخذ کنند و پس از صادرات مرجان های وحشی، تسهیلاتی را فراهم کردند تا بوسیله آن به ترمیم ریف ها بپردازند و به بخشی از دستورالعمل های ذکر شده در کشت آبزیان دریایی عمل کنند. هدف دولت تحریم معاملات مربوط به تجارت مرجان های وحشی در سال 2021 و الزام به تجارت مرجان های پرورشی بود.. اما چند سال بعد، این مقررات در اثار ترجمه شده از بین رفتند. یکی از پیامدهای این تصمیم گیری های سست و ضعیف شرایطی است که هم اکنون نیز هنوز در ان گیر افتاده ایم. ما در این گونه مذاکرات شاهد هیچ پیشرفتی نبودیم و در این بین، پرورش دهندگان مرجان ها بیشترین گروهی اند که بیشترین آسیب را خورده اند زیرا انها میلیونها دلار سرمایه در کف اقیانوس دارند. این نوع سرمایه گذاری نه تنها به حفظ و نگهداری روزانه احتیاج دارد، بلکه بهره برداری از آنها نیز به مشارکت گروهی نیاز دارد.

 سازمان جدید

 عده ای از پرورش دهندگان قدیمی تصمیم گرفتند که نیروهایشان را با یکدیگر تلفیق دهند و با یکدیگر متحد شوند تا انجمن پرورش دهندگان مرجانی را مجددا بازسازی کنند. این انجمن را APKHN نامیدند . این واژه؛ مخفف عبارت Archipelago ornamental coral farmers Association (انجمن پرورش دهندگان مرجان های زینتی در دریاهای پرجزیره) می باشد. این انجمن متشکل از ۱۵ عضو فعال می باشد، اعضایی که متشکل از پیشگامان پرورش مرجان های کشور اندونزی هستند و این صنعت را ۱۸ سال پیش آغاز کرده اند. این اعضا براساس سوابق؛ برنامه ها ی تولیدی و میزان سوابق کاریشان انتخاب شدند. درصورتی که انها پیش از گرفتن مجوز پرورش مرجان های طبیعی، شروع به پرورش مرجان ها کنند، اشتیاقشان در مشارکت های متقابل وگروهی پیش از دعوت اعضای جدید افزایش خواهد یافت. چند ماه پیش، انها شروع به نزدیک شدن به تمامی نمایندگان دولتی از قبیل سازمان شیلات کردند و تمامی انچه که ما می توانیم در این باره بگوم این است کهیی انها بازخورد مثبتی از سمت انها گرفتند. مسیر طول و درازی در پیش داریم اما گام های بسیاری برداشته شده است و ما می توانیم امیدوار باشیم که به ممنوعیت مرجانهای پرورشی در ماه اتی پایان داده شود و در صنعت مرجان های کشور اندونزی تغییری رخ دهد. ۲۰ سال پیش، ما با پرورش آبزیان و توسعه صنعت چندین میلیون دلاری، به حفظ و نگهداری از صنعت مرجان کشور اندونزی پرداختیم. زمان آن رسیده که دوباره پیشرفت کنیم و از آنچه که در دست داریم حفاظت کنیم. با اینحال، همچنان زمان بسیار زیادی باقی مانده است که این صنعت پیشرفت کند و توسعه یابد تعطیل کردن یک صنعت که هنوز پتانسیل بالایی دارد، یک ننگ است و من گمان نمی کنم که دولت اندونزی با این همه تلاشی که انجام می دهد، این فرصت را از دست بدهد. ما در ماه های آینده شما را از آنچه که در رابطه با این موقعیت خاص رخ خواهد داد، مطلع خواهیم کرد.

فرم ارسال نظر
  •  

دلفیران ، تحولی در صنعت آکواریوم