محصولات

10 اشتباه بزرگ در آغاز راه اندازی آکواریوم آب شور - قسمت سوم

10 اشتباه بزرگ در آغاز راه اندازی آکواریوم آب شور - قسمت سوم

اشتباه هشتم: عدم توجه به سازگاری ساکنین تانک

آکواریوم آب شور و به خصوص تانک مرجانی یک اکوسیستم است و تمام اجزای آن باید باهم در سازگاری کامل باشند.تا زمانی که به طور کامل تحقیق و مطالعه نکردید هیچ موجود جدیدی را به تانک خود اضافه نکنید.تمام نیازهای ماهی یا مرجان اعم از نیازهای نوری،پارامتر های شیمیایی،جریان،غذادهی و ... را از قبل بررسی کنید.بسیاری از ماهی ها باهم سازگار نیستند،ماهی های یک خانواده معمولا به خاطر حس قلمروطلبی با هم درگیر می شوند.برخی از ماهی ها از مرجان ها و سخت پوستان تغذیه می کنند.همه چیز را از قبل بررسی کنید و بعد اقدام به خرید کنید.به خاطر شرایط خاص زیستی آبزیان دریایی در زمان ورود آنها به آکواریوم از روش آب به آب کردن قطره ای استفاده کنید.

راه حل: زمانی که آماده اضافه کردن ماهی هستید، این کار را به آرامی انجام دهید و به ماهی زمان زیادی بدهید تا با مخزن جدید سازگار شود. روش‌های مختلفی برای عادت دادن ماهی‌های جدید وجود دارد، اما روش‌هایی که برای ماهی‌های آب شیرین کار می‌کنند ممکن است برای ماهی‌های آب شور مناسب نباشند. بهترین روش برای استفاده "روش قطره ای" نام دارد. در اصل، کیسه حاوی ماهی و آب مخزن قدیمی آن را در یک سطل یا ظرف دیگری خالی می کنید. سپس، یک شلنگ باریک را از مخزن خود به سطل می‌کشید و آن را طوری تنظیم می‌کنید که چکه کند. اجازه دهید این کار حداقل 2 ساعت ادامه داشته باشد تا ماهی شما کاملاً با پارامترهای جدید سازگار شود سپس ماهی را با تور یا سبد پلاستیکی گرفته و آن را به مخزن خود اضافه کنید.


اشتباه نهم: خرید ماهی و مرجان از فروشنده های ناشناخته

نه تنها هنگام افزودن ماهی جدید به مخزن خود باید مراقب باشید، بلکه باید در مورد خرید ماهی و سایر آبزیان نیز بسیار مراقب باشید. ممکن است وسوسه انگیز باشد که گزینه آسان و ارزان را انتخاب کنید و فقط از فروشنده های ناشناخته و آگهی های اینترنتی خرید کنید، اما این ممکن است هوشمندانه ترین انتخاب نباشد. در بسیاری از موارد، شما هیچ شناختی از سلامت ماهی،مبدا ورود،نحوه نگهداری قبلی و ... ندارید. علاوه بر این خرید مستقیم از صیادها نیز برای یک آکواریوم دار خانگی کار صحیحی نیست.در اغلب موارد صیادها ماهی صید شده را بدون هیچ قرنطینه و نگهداری خاصی آگهی می کنند و حتی از روش انتقال درست نیز استفاده نمی کنند و ماهی در مسیر انتقال به شما تلف خواهد شد. ماهی‌هایی که به خانه می‌آورید ممکن است در اثر مراقبت ناکافی بیمار یا استرس داشته باشند. افزودن ماهی به یک مخزن جدید می‌تواند در شرایط بیماری و استرس حاد می تواند ماهی را بکشد یا بدتر از آن ممکن است ناقل بیماری باشد که به بقیه مخزن شما سرایت می‌کند.

راه حل: بسیار واضح است،تا حد امکان سعی کنید خرید موجودات زنده را به صورت حضوری انجام دهید و حتی بهتر است با یک فرد با تجربه تر به فروشگاه بروید.به علایم عمومی بیماری در ماهی ها و مرجان ها دقت کنید.مثلا در ماهی ها،شنای نا مناسب،بی تعادلی،زخم و علایم پوستی،تنفس نامناسب،باله های آسیب دیده و ... از مهم ترین علایم بیماری هستند. از فروشنده های اینترنتی ای خرید کنید که ترجیحا امکان بازدید حضوری را فراهم کنند.همچنین از صحت روش انتقال و ارسال موجود زنده توسط فروشنده مطمئن شوید.

اشتباه دهم: روشنایی ناکافی،جریان نامناسب،فیلتراسیون ضعیف

هر آکواریوم آب شور منحصر به فرد است، بنابراین هیچ فرمول دقیقی برای روشنایی مخزن، گردش آب و فیلتراسیون وجود ندارد - همه اینها به نیازهای فردی ساکنان مخزن شما بستگی دارد. چیزی که بسیاری از افراد تازه کار متوجه نمی شوند این است که محیط دریایی با محیط آب شیرین بسیار متفاوت است. مگر اینکه شما تجربه ای در مورد آکواریوم آب شیرین گیاهی حرفه ای داشته باشید. نورپردازی آکواریوم در آب شور بیش از یک هدف زیباشناختی عمل می کند. اگر سنگ یا مرجان زنده در مخزن خود دارید، باید مطمئن شوید که روشنایی مخزن شما کافی است، زیرا در واقع انرژی لازم برای زندگی را به این موجودات فتوسنتزی می دهد.

نه تنها روشنایی در مخزن آب شور بسیار مهم است، بلکه گردش آب و فیلتراسیون نیز اهمیت دارد. اقیانوس پر از جریان است - جریان هایی که ذرات غذا و همچنین مواد زائد را حمل می کنند. گردش آب به ویژه برای مخازن صخره‌ای با مرجان‌ها مهم است زیرا این مرجان‌ها برای رساندن مواد مغذی مورد نیاز برای زنده ماندن و انتقال زباله‌هایی که تولید می‌کنند به جریان آب متکی هستند. فیلتراسیون نیز بسیار مهم است زیرا به حذف آن مواد زائد از ستون آب کمک می کند، آب مخزن شما را تمیز نگه می دارد و کیفیت آب را بالا نگه می دارد. اگر هر یک از این سه مورد در مخزن شما ناکافی باشد، می تواند عواقب مرگباری داشته باشد.

راه حل: یافتن تعادل مناسب برای روشنایی، گردش آب و فیلتراسیون نیاز به کمی آزمون و خطا دارد. در همان ابتدا باید تحقیقات و برنامه ریزی خود را با توجه به نوع تانک(فقط ماهی،فقط ماهی و صخره زنده،تانک مرجانی) و ساکنان تانک مورد نظر خود انجام دهید،در مورد میزان نور و جریان مورد نیاز و میزان پارامترهای شیمیایی مورد نیاز و کیفیت آب مورد نیاز برای تمام ساکنین آکواریوم مطالعه و تحقیق کنید. با این حال، هنگامی که آکواریوم شما راه اندازی و چرخه نیتروژن طی شد، باید تنظیماتی را انجام دهید تا تعادل مناسب را در آکواریوم خود ایجاد و حفظ کنید. اینجاست که تست هفتگی وارد عمل می شود. باز هم، همانطور که آب آکواریوم خود را آزمایش می کنید، باید نتایج را ثبت کنید تا بدانید چه چیزی برای مخزن شما "طبیعی" است. اگر مجبور هستید در روشنایی، گردش آب یا فیلتراسیون خود تغییراتی ایجاد کنید، داشتن سابقه پارامترهای مخزن ایده آل شما نیز برای کمک به بازگشت به تعادل بهینه مهم است. 

پایان

مطالب پیشنهادی
راه اندازی آکواریوم آب شور

راه اندازی آکواریوم آب شور

راه اندازی آکواریوم آب شور ممکن است بنظر یک کار سخت بنظر بیاید، اما اگر شما این چند مرحله را دنبال کنید به راحتی قابل دستیابی است.

نقد و بررسی اسکیمر های دلفیران

نقد و بررسی اسکیمر های دلفیران

چرا ما به پروتئین اسکیمر نیاز داریم؟ اساسی ترین عامل در راه‌اندازی یک آکواریوم آب شور سالم و زیبا، ثابت نگه داشتن کیفیت مطلوب و قابل قبول آب است. پس اگر میخواهید آکواریوم شما زیستگاه مناسبی برای گونه های متنوع و رنگارنگ ماهی باشد، آب مخزن(تانک) خود را همواره عاری از مواد سمی مانند آمونیاک و نیترات نگه دارید. در یک آکواریوم تازه راه‌اندازی شده آمونیاک و نیتریت در چرخه ای با نام چرخه نیتروژن به نیترات که ماده ای با درجه سمی پایین تر است تبدیل می شوند

اهمیت جریان آب در آکواریوم های آب شور

اهمیت جریان آب در آکواریوم های آب شور

جریان آب یکی از مهمترین عوامل در راه اندازی یک آکواریوم آب شور محسوب می شود. جنبش و جریان مناسب آب برای داشتن یک آکواریوم آب شور سالم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. عدم داشتن جریان آب کافی می تواند منجر به بروز انواع مشکلات بالقوه در آکواریوم شما شود. من شرط می بندم که اگر از شما پرسیده شود که مهمترین پارامترهای آب چه چیزهایی هستند شما خواهید گفت که درجه حرارت، PH و چیزهای دیگری مانند اینها، درست است؟

نحوه ي قرنطينه كردن مرجان ها و بي مهرگان

نحوه ي قرنطينه كردن مرجان ها و بي مهرگان

چی ؟ شما از من می خواهید که ماهیان، مرجان ها و بی مهرگان آکواریومم را قرنطینه کنم؟ در یک کلمه باید بیان کرد که پاسخ این سوال مثبت است. آیا تابحال شده که ماهیانتان دچار بیماری سفیدک(Ich) و مخملک(velvet) شده باشند و شما مجبور باشید تا پایان بیماری آنها را در قرنطینه نگه دارید؟ برای از بین بردن تومونت های موجود بر روی سطح بدن مرجان ها، Frag plug ها و یا صدف خرچنگ ها و میگوها، باید آنها را قرنطینه کنیم. در بیماری سفیدک و مخملک، انگل بالغ که به صورت نقاط سفید رنگ در پوست مشخص است، سلول را پاره می کند

َشیمی آکواریوم و معرفی نمک آکوافارست

َشیمی آکواریوم و معرفی نمک آکوافارست

یکی از محبوبترین و با کیفیت ترین نمک های موجود در بازار، نمک آکوافارست است. شرکت آکوافارست به تولید ترکیبات نمک برای آکواریوم های آب شور فیش آنلی و آکواریوم های آب شور مرجانی پرداخته که علاوه بر داشتن کیفیت بالا، از قیمتی مناسب در مقایسه با سایر نمک های با کیفیت موجود در بازار برخودار هستند. حداقل تا زمانی که شما قصد نگهداری از مرجان ها را نداشته باشید، استفاده از نمک دریایی ( sea salt ) آکوافارست برای شما مناسب خواهد بود. اما اگر قصد داشته باشید که آکواریوم خود را از فیش آنلی به آکواریوم ریف ار

کرم های پهن انگلی(epizoic) که درتغذیه ی مرجانها اختلال ایجاد می کنند

کرم های پهن انگلی(epizoic) که درتغذیه ی مرجانها اختلال ایجاد می کنند

c (به ارگانیسمی گفته می شود که بر روی سطح بدن یک جانور رشد می کند و بصورت یک انگل بر روی بدن جانور زیست می کند) کرم های پهن، موجودات مشهور و بارزی در بین آکواریوم داران و دیگر جوامع پژوهشی به حساب می ایند. چه کرم های پهنی که در حیات وحش هستند و چه کرم هایی که در اسارت به سر می برند، در بین شاخک های حساس بسیاری از مرجان ها پنهان می گردند. برخلاف ظاهر معمولی که در آکواریوم دارند، همزیستی بین مرجان ها و کرم های پهن هنوز هم نامشخص است. شواهد اخیر شدیدا" حاکی از این هستند که کرم های پهن (acoelomorph)

سنگ های زنده در مقابل سنگ های خشک

سنگ های زنده در مقابل سنگ های خشک

آیا آکواریوم ریف شما خسته کننده شده است؟ آیا هنگامی که به این دنیای زیر آب می نگرید، کسل و بی رمق می شوید؟ وقتی برای اولین بار وارد دنیای آکواریوم های ریف شدم دچار وسواس فکری شدم و به ایجاد یک زیستگاه سالم و بخشی از اقیانوس که فقط برای من است تمایل داشتم. ما آکواریست ها فقط عاشق دریا نیستیم، بلکه ما رویاپرداز، دوستدار محیط زیست و هنرمند نیز هستیم. برای ما با توجه به اینکه خود هنرمندان دریایی هستیم، معدود شرایط ناامید کننده ای مانند آکواریوم کسل کننده قابل تصور است. بنابراین شما چگونه می توانید ی

دما

دما

در روزهای میانی فصل تابستان در نیم کره شمالی کاملا طبیعی است که شاهد افزایش دمای آب در آکواریوم هایی باشیم که در این منطقه جغرافیایی قرار گرفته اند. این روزها سوالات زیادی در رابطه با دمای بهینه نگهداری آکواریوم های مرجانی، روش های مختلف کاهش دما و بالاترین دمای قابل تحمل برای مرجان ها شنیده می شود

10 اشتباه بزرگ در آغاز راه اندازی آکواریوم آب شور - قسمت اول

10 اشتباه بزرگ در آغاز راه اندازی آکواریوم آب شور - قسمت اول

نگهداری از ماهیان و مرجان های دریایی یک سرگرمی جذاب است.زیبایی منحصر به فرد این آبزیان،رنگ های زنده و خیره کننده و تنوع چشمگیر موجودات دریایی همان چیزیست که بسیاری را به سمت این سرگرمی می کشاند. اما فراموش نکنید که این سرگرمی سرشار از چالش های گوناگون است که اگر اطلاعات کافی و آمادگی رو به رو شدن با آن ها را نداشته باشید از عهده نگهداری از آبزیان آب شور بر نخواهید آمد. در این مقاله با 10 اشتباه معمول تازه کارها و راه حل های کوتاه در جهت رفع آن ها آشنا می شویم.

10 اشتباه بزرگ در آغاز راه اندازی آکواریوم آب شور - قسمت دوم

10 اشتباه بزرگ در آغاز راه اندازی آکواریوم آب شور - قسمت دوم

نگهداری از ماهیان و مرجان های دریایی یک سرگرمی جذاب است.زیبایی منحصر به فرد این آبزیان،رنگ های زنده و خیره کننده و تنوع چشمگیر موجودات دریایی همان چیزیست که بسیاری را به سمت این سرگرمی می کشاند. اما فراموش نکنید که این سرگرمی سرشار از چالش های گوناگون است که اگر اطلاعات کافی و آمادگی رو به رو شدن با آن ها را نداشته باشید از عهده نگهداری از آبزیان آب شور بر نخواهید آمد. در این مقاله با 10 اشتباه معمول تازه کارها و راه حل های کوتاه در جهت رفع آن ها آشنا می شویم.

ده مرجان مناسب برای نگهداری در نور کم

ده مرجان مناسب برای نگهداری در نور کم

با وجود اینکه بسیاری از مرجان های معروف و متداول مانند آکروپورا ها به سیستم نوری قدرتمند نیاز دارند اما برخی از مرجان های دیگر هم هستند که در محیط های با نور کم و متوسط (به شرط رعایت طیف نوری مناسب)به خوبی رشد می کنند. در اینجا با 10 مرجان که می توانند در یک آکواریوم خانگی با نور کم تا متوسط یا در گوشه های تاریک یک مخزن با نور خوب رشد کنند آشنا می شویم.

یک پروانه ماهی برای آکواریوم مرجانی خود تهیه کنید

یک پروانه ماهی برای آکواریوم مرجانی خود تهیه کنید

در این مقاله با انواع مختلف پروانه هایی که در شرایط خاص قابل نگهداری در تانک مرجانی هستند آشنا می شوید.فراموش نکنید هیچکدام از این ماهی ها کاملا ریف سیف نبوده اما با رعایت برخی نکات و احتیاط امکان نگهداری در تانک مرجانی میسر می باشد.

فرم ارسال نظر
  •  

دلفیران ، تحولی در صنعت آکواریوم