محصولات

10 اشتباه بزرگ در آغاز راه اندازی آکواریوم آب شور - قسمت دوم

10 اشتباه بزرگ در آغاز راه اندازی آکواریوم آب شور - قسمت دوم

اشتباه چهارم: عجله کردن

بسیاری از علاقه مندان مبتدی پس از خرید و آماده کردن تجهیزات و نصب و راه اندازی سیستم در ماهی دار کردن تانک عجله می کنند. با این حال، اگر صبور باشید، از دردسر و ناراحتی بعدی خلاص خواهید شد. هنگامی که مخزن خود را خریداری کردید و تجهیزات خود را مونتاژ کردید، با عجله در فرآیند نصب اشتباه نکنید. اگر می خواهید از سنگ زنده در تانک خود استفاده کنید، باید قبل از اضافه کردن ماهی یا ساکنان دیگر به آن زمان دهید تا با آن سازگار شود. چرا؟ همه چیز در مورد چرخه نیتروژن است.

چرخه نیتروژن مهم ترین فرایند بیوشیمیایی درون تانک شماست که تضمین می کند که آب موجود در مخزن شما برای ماهی شما سمی نمی شود. وقتی ماهی ها و سایر ساکنان تانک شما غذا مصرف می کنند، زباله هایی تولید می کنند که در تانک تجمع می یابد. از آنجایی که این ضایعات (همراه با غذای نخورده ماهی و سایر مواد آلی) تجزیه می شود، آمونیاک تولید می کند، ماده ای بسیار سمی برای ماهی. خوشبختانه، باکتری‌های مفیدی در مخزن زندگی می‌کنند آمونیاک را تجزیه می‌کنند و آن را به نیتریت و سپس به نیترات تبدیل می‌کنند که هر دو آسیب کمتری دارند. هنگامی که تعویض معمول آب را انجام می دهید(سیفون های هفتگی و ماهانه)، نیترات ها را از مخزن حذف می کنید. مشکلی که بسیاری از علاقه‌مندان به آکواریوم تازه‌کار با آن مواجه می‌شوند این است که ساخت کلنی کافی از باکتری‌های مفید - به خصوص در یک مخزن بزرگ‌تر - به زمان نیاز دارد. این باکتری ها عمدتاً در سنگ های زنده و در بستر مخزن زندگی می کنند. هر چه تعداد ماهی ها و سایر ساکنان بیشتری را در تانک خود نگهداری کنید، به باکتری های مفید بیشتری نیاز دارید تا بار بیولوژیکی مخزن را کنترل کنید. اگر بخواهید خیلی سریع ماهی را به مخزن خود اضافه کنید، بار بیولوژیکی می تواند از توانایی سیستم فیلتراسیون بیولوژیکی شما (آن باکتری های مفید) در تجزیه آمونیاک فراتر رود که منجر به مسمومیت ساکنین تانک می شود.

راه حل: هیچ قانون ثابتی وجود ندارد که چه مدت باید قبل از اضافه کردن ماهی به تانک خود اجازه طی شدن چرخه را بدهید - هر تانک کاملاً منحصر به فرد است. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که یک محلول باکتری مناسب تهیه کنید و طبق دستور سازنده از آن استفاده کنید همچنین یک کیت تست آب بخرید و هر چند روز یکبار آب را آزمایش کنید تا بتوانید روند طی شدن چرخه را بررسی کنید. باید انتظار داشته باشید که این روند حداقل یک هفته طول بکشد، اما احتمالاً دو یا سه هفته به طول می انجامد.در مخازنی که از لایو راک(صخره زنده)استفاده می کنند سرعت طی شدن چرخه بالاتر است.در طول مدت طی شدن چرخه بهتر است اسکیمر خاموش باشد و همچنین مدت زمان نوردهی به تانک کوتاه تر از حالت معمول باشد. هنگامی که برای اولین بار آزمایش را شروع می کنید، متوجه خواهید شد که سطح آمونیاک در مخزن شروع به افزایش می کند. با گذشت زمان، آمونیاک کاهش می یابد و نیتریت ها افزایش می یابد، سپس نیتریت کاهش می یابد و نیترات افزایش می یابد. هنگامی که آمونیاک و نیتریت هر دو به 0 پی پی ام کاهش یافته است، چرخه مخزن طی شده و تانک شما آماده ماهی دار کردن است.البته توصیه ما بر این است که از ماهی های مقاوم مانند دامسل ها یا دلقک ها به عنوان اولین ماهی استفاده کنید و هیچگاه به طور همزمان چند ماهی را باهم وارد تانک نکنید.اشتباه پنجم: تعداد بیش از حد صخره های زنده

بسیاری از افراد تصور می کنند هرچقدر میزان صخره های زنده در تانک بیشتر باشد شرایط تانک بهتر خواهد بود.در گذشته این تصور مرسوم بود و معمولا تانک های آب شور به شکل اغراق آمیزی صخره های بزرگ روی هم چیده شده داشتند. اما این مسئله موجب افزایش شدید مصرف تانک(مثلا مصرف کربنات) و نیز افزایش تولید آمونیاک در مراحل اولیه سیکل خواهد بود.همچنین اضافه کردن صخره زنده بزرگ به تانکی که از قبل چرخه را طی کرده است اشتباه است چرا که منجر به بهم خوردن ناگهانی چرخه می شود.

راه حل: در اضافه کردن صخره های زنده به تانک اغراق نکنید.در صورتی که قصد دارید پس از طی شدن سیکل صخره ای اضافه کنید این کار را به صورت تدریجی و همزمان با اضافه کردن مجدد باکتری(مانند روزهای اول افزودن باکتری) انجام دهید.


اشتباه ششم: آشنا نبودن با نحوه افزودن آب پس از سیفون یا در زمان تبخیر آب

هنگامی که مخزن شما به طور کامل راه اندازی شد و چرخه نیتروژن طی شد، این اشتباه را نکنید که فکر کنید کار شما تمام شده است! همانطور که ساکنان مخزن شما زباله تولید می کنند، چرخه نیتروژن به سرعت بالا می رود و پارامترهای شیمیایی در مخزن شما نوسان می کند. برای جلوگیری از سمی شدن آب و افزایش نامناسب سطح نیترات، باید به طور منظم اما در مقادیر خیلی کم تعویض آب را انجام دهید. چالشی که در اینجا وجود دارد این است که شما نمی توانید فقط آب جدید را در مخزن بریزید - باید مطمئن شوید که آبی که به مخزن اضافه می کنید از نظر میزان شوری و دما کاملا مشابه با شرایط مخزن شما باشد.

پر کردن مخزن به این شکل یکی از رایج ترین اشتباهاتی است که علاقه مندان به آب شور مرتکب می شوند، به خصوص اگر از پس زمینه آکواریوم آب شیرین باشند. نه تنها هنگام انجام تعویض آب باید آب جدیدی به مخزن اضافه کنید، بلکه در زمان تبخیر آب هم نیاز دارید که به تانک آب اضافه کنید. اما فراموش نکنید که وقتی آب از مخزن تبخیر می شود، نمک و مواد معدنی باقی می مانند. به همین دلیل، هنگام پر کردن مخزن برای آب تبخیری باید از مقداری آب شیرین استفاده کنید.

راه حل: یک شوری سنج دقیق داشته باشید و پس از سیفون کردن آب،آبی که قصد اضافه کردن به تانک دارید تست کنید تا شوری آب تانک و آب اضافه شده یکی باشد.
برای افزودن آب تبخیر شده از آب
RO بدون نمک استفاده کنید.تست های ضروری را در دسترس داشته باشید و با یک برنامه منظم شرایط تانک را بررسی کنید.

اشتباه هفتم: تغذیه بیش از حد یا تغذیه نامناسب

یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی که علاقه‌مندان مبتدی مرتکب می‌شوند (هم در آب‌های شیرین و هم در آب‌های شور) این است که به ماهی‌هایشان بیش از حد غذا می‌دهند. شاید تعجب کنید که بدانید بیشتر ماهی ها واقعاً به مقدار غذای کمی نیاز دارند. حتی ماهیانی نظیر آنتیاس ها یا راس های آرایشگر که نیازمند تغذیه مداوم هستند به مقدار غذای خیلی کم اما در دفعات بالا نیاز دارند.خصوصیت ماهی ها به این صورت است که هر چقدر غذا در اختیارشان بگذارید خواهند خورد، اما نیاز واقعی آنها به تغذیه احتمالاً بسیار کمتر است. با تغذیه بیش از حد به ماهی خود، پارامترهای شیمیایی آب مخزن را شدیدا دچار نوسان خواهید کرد. ماهی‌های شما هر چه بیشتر بخورند، زباله‌های بیشتری تولید می‌کنند،همچنین بخش زیادی از غذا به صورت نخورده شده روی صخره ها و در کف مخزن باقی خواهد ماند که منجر به افزایش تولید آمونیاک و سایر آلاینده های آب خواهد شد.

راه حل: اگرچه ماهی‌های مختلف نیازهای متفاوتی دارند، بهترین قانون کلی که باید رعایت شود این است: ماهی‌های خود را فقط به اندازه‌ای که می‌توانند ظرف پنج دقیقه غذا را کامل بخورند، تغذیه کنید. از غذاهای با کیفیت که حداقل میزان فسفات و نیترات را در آب آزاد می کنند استفاده کنید.

ادامه دارد...

مطالب پیشنهادی
راه اندازی آکواریوم آب شور

راه اندازی آکواریوم آب شور

راه اندازی آکواریوم آب شور ممکن است بنظر یک کار سخت بنظر بیاید، اما اگر شما این چند مرحله را دنبال کنید به راحتی قابل دستیابی است.

نقد و بررسی اسکیمر های دلفیران

نقد و بررسی اسکیمر های دلفیران

چرا ما به پروتئین اسکیمر نیاز داریم؟ اساسی ترین عامل در راه‌اندازی یک آکواریوم آب شور سالم و زیبا، ثابت نگه داشتن کیفیت مطلوب و قابل قبول آب است. پس اگر میخواهید آکواریوم شما زیستگاه مناسبی برای گونه های متنوع و رنگارنگ ماهی باشد، آب مخزن(تانک) خود را همواره عاری از مواد سمی مانند آمونیاک و نیترات نگه دارید. در یک آکواریوم تازه راه‌اندازی شده آمونیاک و نیتریت در چرخه ای با نام چرخه نیتروژن به نیترات که ماده ای با درجه سمی پایین تر است تبدیل می شوند

اهمیت جریان آب در آکواریوم های آب شور

اهمیت جریان آب در آکواریوم های آب شور

جریان آب یکی از مهمترین عوامل در راه اندازی یک آکواریوم آب شور محسوب می شود. جنبش و جریان مناسب آب برای داشتن یک آکواریوم آب شور سالم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. عدم داشتن جریان آب کافی می تواند منجر به بروز انواع مشکلات بالقوه در آکواریوم شما شود. من شرط می بندم که اگر از شما پرسیده شود که مهمترین پارامترهای آب چه چیزهایی هستند شما خواهید گفت که درجه حرارت، PH و چیزهای دیگری مانند اینها، درست است؟

نحوه ي قرنطينه كردن مرجان ها و بي مهرگان

نحوه ي قرنطينه كردن مرجان ها و بي مهرگان

چی ؟ شما از من می خواهید که ماهیان، مرجان ها و بی مهرگان آکواریومم را قرنطینه کنم؟ در یک کلمه باید بیان کرد که پاسخ این سوال مثبت است. آیا تابحال شده که ماهیانتان دچار بیماری سفیدک(Ich) و مخملک(velvet) شده باشند و شما مجبور باشید تا پایان بیماری آنها را در قرنطینه نگه دارید؟ برای از بین بردن تومونت های موجود بر روی سطح بدن مرجان ها، Frag plug ها و یا صدف خرچنگ ها و میگوها، باید آنها را قرنطینه کنیم. در بیماری سفیدک و مخملک، انگل بالغ که به صورت نقاط سفید رنگ در پوست مشخص است، سلول را پاره می کند

َشیمی آکواریوم و معرفی نمک آکوافارست

َشیمی آکواریوم و معرفی نمک آکوافارست

یکی از محبوبترین و با کیفیت ترین نمک های موجود در بازار، نمک آکوافارست است. شرکت آکوافارست به تولید ترکیبات نمک برای آکواریوم های آب شور فیش آنلی و آکواریوم های آب شور مرجانی پرداخته که علاوه بر داشتن کیفیت بالا، از قیمتی مناسب در مقایسه با سایر نمک های با کیفیت موجود در بازار برخودار هستند. حداقل تا زمانی که شما قصد نگهداری از مرجان ها را نداشته باشید، استفاده از نمک دریایی ( sea salt ) آکوافارست برای شما مناسب خواهد بود. اما اگر قصد داشته باشید که آکواریوم خود را از فیش آنلی به آکواریوم ریف ار

کرم های پهن انگلی(epizoic) که درتغذیه ی مرجانها اختلال ایجاد می کنند

کرم های پهن انگلی(epizoic) که درتغذیه ی مرجانها اختلال ایجاد می کنند

c (به ارگانیسمی گفته می شود که بر روی سطح بدن یک جانور رشد می کند و بصورت یک انگل بر روی بدن جانور زیست می کند) کرم های پهن، موجودات مشهور و بارزی در بین آکواریوم داران و دیگر جوامع پژوهشی به حساب می ایند. چه کرم های پهنی که در حیات وحش هستند و چه کرم هایی که در اسارت به سر می برند، در بین شاخک های حساس بسیاری از مرجان ها پنهان می گردند. برخلاف ظاهر معمولی که در آکواریوم دارند، همزیستی بین مرجان ها و کرم های پهن هنوز هم نامشخص است. شواهد اخیر شدیدا" حاکی از این هستند که کرم های پهن (acoelomorph)

سنگ های زنده در مقابل سنگ های خشک

سنگ های زنده در مقابل سنگ های خشک

آیا آکواریوم ریف شما خسته کننده شده است؟ آیا هنگامی که به این دنیای زیر آب می نگرید، کسل و بی رمق می شوید؟ وقتی برای اولین بار وارد دنیای آکواریوم های ریف شدم دچار وسواس فکری شدم و به ایجاد یک زیستگاه سالم و بخشی از اقیانوس که فقط برای من است تمایل داشتم. ما آکواریست ها فقط عاشق دریا نیستیم، بلکه ما رویاپرداز، دوستدار محیط زیست و هنرمند نیز هستیم. برای ما با توجه به اینکه خود هنرمندان دریایی هستیم، معدود شرایط ناامید کننده ای مانند آکواریوم کسل کننده قابل تصور است. بنابراین شما چگونه می توانید ی

دما

دما

در روزهای میانی فصل تابستان در نیم کره شمالی کاملا طبیعی است که شاهد افزایش دمای آب در آکواریوم هایی باشیم که در این منطقه جغرافیایی قرار گرفته اند. این روزها سوالات زیادی در رابطه با دمای بهینه نگهداری آکواریوم های مرجانی، روش های مختلف کاهش دما و بالاترین دمای قابل تحمل برای مرجان ها شنیده می شود

10 اشتباه بزرگ در آغاز راه اندازی آکواریوم آب شور - قسمت اول

10 اشتباه بزرگ در آغاز راه اندازی آکواریوم آب شور - قسمت اول

نگهداری از ماهیان و مرجان های دریایی یک سرگرمی جذاب است.زیبایی منحصر به فرد این آبزیان،رنگ های زنده و خیره کننده و تنوع چشمگیر موجودات دریایی همان چیزیست که بسیاری را به سمت این سرگرمی می کشاند. اما فراموش نکنید که این سرگرمی سرشار از چالش های گوناگون است که اگر اطلاعات کافی و آمادگی رو به رو شدن با آن ها را نداشته باشید از عهده نگهداری از آبزیان آب شور بر نخواهید آمد. در این مقاله با 10 اشتباه معمول تازه کارها و راه حل های کوتاه در جهت رفع آن ها آشنا می شویم.

10 اشتباه بزرگ در آغاز راه اندازی آکواریوم آب شور - قسمت سوم

10 اشتباه بزرگ در آغاز راه اندازی آکواریوم آب شور - قسمت سوم

نگهداری از ماهیان و مرجان های دریایی یک سرگرمی جذاب است.زیبایی منحصر به فرد این آبزیان،رنگ های زنده و خیره کننده و تنوع چشمگیر موجودات دریایی همان چیزیست که بسیاری را به سمت این سرگرمی می کشاند. اما فراموش نکنید که این سرگرمی سرشار از چالش های گوناگون است که اگر اطلاعات کافی و آمادگی رو به رو شدن با آن ها را نداشته باشید از عهده نگهداری از آبزیان آب شور بر نخواهید آمد. در این مقاله با 10 اشتباه معمول تازه کارها و راه حل های کوتاه در جهت رفع آن ها آشنا می شویم.

ده مرجان مناسب برای نگهداری در نور کم

ده مرجان مناسب برای نگهداری در نور کم

با وجود اینکه بسیاری از مرجان های معروف و متداول مانند آکروپورا ها به سیستم نوری قدرتمند نیاز دارند اما برخی از مرجان های دیگر هم هستند که در محیط های با نور کم و متوسط (به شرط رعایت طیف نوری مناسب)به خوبی رشد می کنند. در اینجا با 10 مرجان که می توانند در یک آکواریوم خانگی با نور کم تا متوسط یا در گوشه های تاریک یک مخزن با نور خوب رشد کنند آشنا می شویم.

یک پروانه ماهی برای آکواریوم مرجانی خود تهیه کنید

یک پروانه ماهی برای آکواریوم مرجانی خود تهیه کنید

در این مقاله با انواع مختلف پروانه هایی که در شرایط خاص قابل نگهداری در تانک مرجانی هستند آشنا می شوید.فراموش نکنید هیچکدام از این ماهی ها کاملا ریف سیف نبوده اما با رعایت برخی نکات و احتیاط امکان نگهداری در تانک مرجانی میسر می باشد.

فرم ارسال نظر
  •  

دلفیران ، تحولی در صنعت آکواریوم