محصولات

10 اشتباه بزرگ در آغاز راه اندازی آکواریوم آب شور - قسمت اول

10 اشتباه بزرگ در آغاز راه اندازی آکواریوم آب شور - قسمت اول

چرا نگهداری آکواریوم آب شور اینقدر چالش برانگیز است؟

به لطف فناوری مدرن، نگهداری از یک آکواریوم آب شور در خانه بسیار ساده تر از چند دهه پیش است. با این حال، این بدان معنا نیست که هنوز یک چالش نیست. آبزیان دریایی به سطح خاصی از شوری نیاز دارند و با در نظر گرفتن مواردی مانند تبخیر و چرخه نیتروژن، حفظ سطح مطلوب ممکن است دشوار باشد. اما این تنها چالشی نیست که باید از آن عبور کنید!

علاوه بر ثابت نگه داشتن شوری در آکواریوم خود، باید نگران دمای آب و روشنایی نیز باشید. اگر مرجان ها را در آکواریوم خود نگه دارید، این موارد بسیار مهم هستند. گونه های خاصی از مرجان ها به درجه بالایی از نور نیاز دارند در حالی که برخی دیگر نیازی به نور ندارند در حتی در محیط های پر نور از بین خواهند رفت. همچنین باید به خاطر داشته باشید که محیط ایده‌آل برای مرجان‌ها و سایر بی‌مهرگان ممکن است با نیازهای برخی از ماهی‌های آب شور مطابقت نداشته باشد. این به شما بستگی دارد که تعادل مناسب را پیدا کنید.علاوه بر تمام موارد فوق مرجان های دریایی به نوسان پارامترهای آب حساسند و هر نوع نوسان اعم از درصد عناصر و ترکیبات آب،نوسان در شوری،در دما و یا در نور می تواند منجر به آسیب جدی به مرجان ها شود.

یکی از جنبه های نهایی که نگهداری آکواریوم های آب شور را به شدت چالش برانگیز می کند، این واقعیت است که نیازهای نگهداری در کل بسیار بالاتر است. در حالی که اگر به مدت یک هفته به تعطیلات بروید، می توانید به طور منطقی مطمئن باشید که مخزن آب شیرین شما با مشکل جدی رو به رو نخواهد بود، اما یک آکواریوم آب شور اگر فقط برای سه یا چهار روز بدون مراقبت باقی بماند، می تواند بدترین حالت را داشته باشد. همیشه نمی‌توان کارهای تعمیر و نگهداری خاصی را به‌طور خودکار انجام داد، مگر اینکه آماده باشید صدها دلار برای یک سیستم فیلتراسیون پیشرفته هزینه کنید که در آن صورت هم باز نیاز به کنترل و زیر نظر داشتن سیستم از راه دور وجود دارد.

اکنون که درک بهتری چالش های نگهداری یک آکواریوم آب شور دارید، می توانید نوع اشتباهاتی را که تازه کارها مرتکب می شوند، بهتر درک کنید. در اینجا مروری بر ده اشتباه رایج در آکواریوم آب شور و همچنین چند پیشنهاد برای چگونگی رفع این مشکل را خواهید دید:

اشتباه اول: تحقیق و برنامه ریزی ناکافی

تحقیقات و برنامه ریزی ناکافی بزرگترین اشتباه بسیاری از علاقه مندان تازه کار است. این امر به ویژه در علاقه مندانی که تجربه کار با مخازن آب شیرین را دارند رایج است زیرا بسیاری از مردم تصور می کنند که این دو نوع سیستم نگهداری از آبزیان مشابه خواهد بود. با این حال، واقعیت این است که آکواریوم‌های آب شور از نظر راه‌اندازی و نگهداری پیچیده‌تر هستند، بنابراین، اگر پایه و اساس محکمی از دانش برای شروع ندارید، دیر یا زود دچار مشکل خواهید شد.

قبل از اینکه برای خرید مخزن و لوازم و تجهیزات لازم به فروشگاه آبزیان بروید، حداقل چندین هفته در مورد آکواریوم های آب شور مطالعه کنید. پس از مطالعه و آشنایی با ساختار کلی آکواریوم آب شور باید همه چیز را با کوچکترین جزئیات برنامه ریزی کنید، به خصوص وقتی صحبت از ساکنان تانک شما می شود.

در حالی که بسیاری از ماهی های آکواریومی آب شیرین نسبت به نوسانات جزئی دمای مخزن و ترکیب شیمیایی آب مقاوم هستند، ماهی های دریایی حساس تر هستند. بسته به محیطی که از آن می آیند، ماهیان دریایی دارای الزامات خاصی برای شیمی آب، شوری و دمای آب هستند. اگر دقیقاً نمی‌دانید این الزامات برای ماهی‌هایی که می‌خواهید نگهداری کنید چیست، نمی‌توانید محیط تانک خود را برای برآورده کردن این نیازها تامین کنید. همچنین باید مطمئن شوید که هر آنچه در تانک خود نگهداری می کنید - شامل سنگ های زنده، ماهی ها، مرجان ها و سایر بی مهرگان - قبل از شروع کار با هم سازگار هستند.

راه حل: برای اطمینان از بهترین شانس موفقیت خود با اولین آکواریوم آب شور، باید زمان قابل توجهی را صرف انجام تحقیقات کنید. ابتدا، باید تصمیم بگیرید که چه نوع تانکی را می خواهید پرورش دهید - فقط ماهی، فقط ماهی با صخره های زنده یا یک آکواریوم مرجانی. هر یک از این ها با مجموعه چالش های منحصر به فرد خود همراه است، بنابراین قبل از انتخاب، مطمئن شوید که دقیقاً متوجه شده اید که هر نوع مخزن شامل چه چیزی است.

از آنجا، می توانید به جزئیات مربوط به اینکه چه آبزیانی را می خواهید در مخزن خود نگهداری کنید بپردازید. هر نوع آکواریوم چه نیازهایی دارد و برای تامین آن به چه تجهیزات و لوازمی نیاز دارید. تا می توانید بهترین تجهیزات را برای کار انتخاب کنید. پس از این مرحله، تنها چیزی که باقی می ماند خرید، راه اندازی و نگهداری واقعی است. 

اشتباه دوم: انتخاب اشتباه در اندازه آکواریوم

حتی اگر از قبل تحقیق کرده باشید، ممکن است در انتخاب اندازه مناسب برای آکواریوم آب شور اشتباه کنید. بسیاری از علاقه‌مندان مبتدی تصور می‌کنند که نگهداری از مخازن کوچک‌تر آسان‌تر از مخازن بزرگ‌تر است، در حالی که، در واقع، برعکس است.هر چقدر حجم آب تانک شما بیشتر باشد نوسانات شوری،دما و پارامترهای شیمیایی آب هم کمتر خواهد بود. از سوی دیگر در تانک های بزرگتر گزینه های بیشتری برای انتخاب ماهی ها دارید.بسیاری از ماهیان پر طرفدار آب شور نظیر جراح ماهی ها به آکواریوم های بزرگ نیازمندند و هرچقدر وسعت و فضای شنای بیشتری داشته باشند علاوه بر سلامت بیشتر میزان خشونت و درگیری آنها در آکواریوم هم کاهش می یابد.

راه حل: با توجه به بودجه و شرایط خود بزرگترین مخزنی که امکان رسیدگی به آن را دارید انتخاب کنید.به طور معمول حداقل حجم مورد نیاز برای یک آکواریوم آب شور موفق با حداقل هزینه 90 لیتر است البته در یک آکواریوم 90 لیتری تنها می توانید از تعداد کمی ماهیان کوچک مانند کاردینال یا دلقک اسالاریس نگهداری کنید،در صورت تمایل به نگه داری از جراح ماهی ها یا پروانه ماهی ها باید یک آکواریوم با حداقل حجم 250 لیتر تهیه نمایید.

اشتباه سوم: عدم خرید تجهیزات با کیفیت و استفاده از لوازم دست دوم

نگهداری از آکواریوم آب شور ارزان نیست. در واقع، خود آکواریوم ممکن است کم هزینه ترین مورد در لیست شما باشد! همانطور که شروع به تحقیق و برنامه ریزی برای اولین آکواریوم آب شور خود می کنید، ممکن است از دیدن سرعت افزایش هزینه ها شوکه شوید. با این حال، اشتباه خرید بر اساس قیمت را مرتکب نشوید و هرگز تجهیزات دست دوم نخرید! ارزش آن را دارد که سرمایه گذاری اولیه بالاتری نسبت به پرداخت هزینه های اولیه داشته باشید. عمر تجهیزات در محیط آب شور نسبت به آب شیرین کمتر است و اگر لوازم دست دوم تهیه کرده باشید دیر یا زود مجبور به هزینه مجدد برای خرید تجهیزات جدید هستید.

از مهمترین تجهیزاتی که در خرید آنها باید بودجه لازم را در نظر بگیرید واترپمپ،پروتئین اسکیمر،بخاری،موجساز و در تانک های مرجانی سیستم نوری می باشند.

راه حل: بسیار آسان است.از تجهیزات با کیفیت،برندهای معتبر و دارای خدمات پس از فروش استفاده کنید.مهمترین نکته در خرید تجهیزات آکواریوم تناسب آنها با ابعاد آکواریوم شماست.

ادامه دارد...

مطالب پیشنهادی
راه اندازی آکواریوم آب شور

راه اندازی آکواریوم آب شور

راه اندازی آکواریوم آب شور ممکن است بنظر یک کار سخت بنظر بیاید، اما اگر شما این چند مرحله را دنبال کنید به راحتی قابل دستیابی است.

نقد و بررسی اسکیمر های دلفیران

نقد و بررسی اسکیمر های دلفیران

چرا ما به پروتئین اسکیمر نیاز داریم؟ اساسی ترین عامل در راه‌اندازی یک آکواریوم آب شور سالم و زیبا، ثابت نگه داشتن کیفیت مطلوب و قابل قبول آب است. پس اگر میخواهید آکواریوم شما زیستگاه مناسبی برای گونه های متنوع و رنگارنگ ماهی باشد، آب مخزن(تانک) خود را همواره عاری از مواد سمی مانند آمونیاک و نیترات نگه دارید. در یک آکواریوم تازه راه‌اندازی شده آمونیاک و نیتریت در چرخه ای با نام چرخه نیتروژن به نیترات که ماده ای با درجه سمی پایین تر است تبدیل می شوند

اهمیت جریان آب در آکواریوم های آب شور

اهمیت جریان آب در آکواریوم های آب شور

جریان آب یکی از مهمترین عوامل در راه اندازی یک آکواریوم آب شور محسوب می شود. جنبش و جریان مناسب آب برای داشتن یک آکواریوم آب شور سالم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. عدم داشتن جریان آب کافی می تواند منجر به بروز انواع مشکلات بالقوه در آکواریوم شما شود. من شرط می بندم که اگر از شما پرسیده شود که مهمترین پارامترهای آب چه چیزهایی هستند شما خواهید گفت که درجه حرارت، PH و چیزهای دیگری مانند اینها، درست است؟

نحوه ي قرنطينه كردن مرجان ها و بي مهرگان

نحوه ي قرنطينه كردن مرجان ها و بي مهرگان

چی ؟ شما از من می خواهید که ماهیان، مرجان ها و بی مهرگان آکواریومم را قرنطینه کنم؟ در یک کلمه باید بیان کرد که پاسخ این سوال مثبت است. آیا تابحال شده که ماهیانتان دچار بیماری سفیدک(Ich) و مخملک(velvet) شده باشند و شما مجبور باشید تا پایان بیماری آنها را در قرنطینه نگه دارید؟ برای از بین بردن تومونت های موجود بر روی سطح بدن مرجان ها، Frag plug ها و یا صدف خرچنگ ها و میگوها، باید آنها را قرنطینه کنیم. در بیماری سفیدک و مخملک، انگل بالغ که به صورت نقاط سفید رنگ در پوست مشخص است، سلول را پاره می کند

َشیمی آکواریوم و معرفی نمک آکوافارست

َشیمی آکواریوم و معرفی نمک آکوافارست

یکی از محبوبترین و با کیفیت ترین نمک های موجود در بازار، نمک آکوافارست است. شرکت آکوافارست به تولید ترکیبات نمک برای آکواریوم های آب شور فیش آنلی و آکواریوم های آب شور مرجانی پرداخته که علاوه بر داشتن کیفیت بالا، از قیمتی مناسب در مقایسه با سایر نمک های با کیفیت موجود در بازار برخودار هستند. حداقل تا زمانی که شما قصد نگهداری از مرجان ها را نداشته باشید، استفاده از نمک دریایی ( sea salt ) آکوافارست برای شما مناسب خواهد بود. اما اگر قصد داشته باشید که آکواریوم خود را از فیش آنلی به آکواریوم ریف ار

کرم های پهن انگلی(epizoic) که درتغذیه ی مرجانها اختلال ایجاد می کنند

کرم های پهن انگلی(epizoic) که درتغذیه ی مرجانها اختلال ایجاد می کنند

c (به ارگانیسمی گفته می شود که بر روی سطح بدن یک جانور رشد می کند و بصورت یک انگل بر روی بدن جانور زیست می کند) کرم های پهن، موجودات مشهور و بارزی در بین آکواریوم داران و دیگر جوامع پژوهشی به حساب می ایند. چه کرم های پهنی که در حیات وحش هستند و چه کرم هایی که در اسارت به سر می برند، در بین شاخک های حساس بسیاری از مرجان ها پنهان می گردند. برخلاف ظاهر معمولی که در آکواریوم دارند، همزیستی بین مرجان ها و کرم های پهن هنوز هم نامشخص است. شواهد اخیر شدیدا" حاکی از این هستند که کرم های پهن (acoelomorph)

سنگ های زنده در مقابل سنگ های خشک

سنگ های زنده در مقابل سنگ های خشک

آیا آکواریوم ریف شما خسته کننده شده است؟ آیا هنگامی که به این دنیای زیر آب می نگرید، کسل و بی رمق می شوید؟ وقتی برای اولین بار وارد دنیای آکواریوم های ریف شدم دچار وسواس فکری شدم و به ایجاد یک زیستگاه سالم و بخشی از اقیانوس که فقط برای من است تمایل داشتم. ما آکواریست ها فقط عاشق دریا نیستیم، بلکه ما رویاپرداز، دوستدار محیط زیست و هنرمند نیز هستیم. برای ما با توجه به اینکه خود هنرمندان دریایی هستیم، معدود شرایط ناامید کننده ای مانند آکواریوم کسل کننده قابل تصور است. بنابراین شما چگونه می توانید ی

دما

دما

در روزهای میانی فصل تابستان در نیم کره شمالی کاملا طبیعی است که شاهد افزایش دمای آب در آکواریوم هایی باشیم که در این منطقه جغرافیایی قرار گرفته اند. این روزها سوالات زیادی در رابطه با دمای بهینه نگهداری آکواریوم های مرجانی، روش های مختلف کاهش دما و بالاترین دمای قابل تحمل برای مرجان ها شنیده می شود

10 اشتباه بزرگ در آغاز راه اندازی آکواریوم آب شور - قسمت دوم

10 اشتباه بزرگ در آغاز راه اندازی آکواریوم آب شور - قسمت دوم

نگهداری از ماهیان و مرجان های دریایی یک سرگرمی جذاب است.زیبایی منحصر به فرد این آبزیان،رنگ های زنده و خیره کننده و تنوع چشمگیر موجودات دریایی همان چیزیست که بسیاری را به سمت این سرگرمی می کشاند. اما فراموش نکنید که این سرگرمی سرشار از چالش های گوناگون است که اگر اطلاعات کافی و آمادگی رو به رو شدن با آن ها را نداشته باشید از عهده نگهداری از آبزیان آب شور بر نخواهید آمد. در این مقاله با 10 اشتباه معمول تازه کارها و راه حل های کوتاه در جهت رفع آن ها آشنا می شویم.

10 اشتباه بزرگ در آغاز راه اندازی آکواریوم آب شور - قسمت سوم

10 اشتباه بزرگ در آغاز راه اندازی آکواریوم آب شور - قسمت سوم

نگهداری از ماهیان و مرجان های دریایی یک سرگرمی جذاب است.زیبایی منحصر به فرد این آبزیان،رنگ های زنده و خیره کننده و تنوع چشمگیر موجودات دریایی همان چیزیست که بسیاری را به سمت این سرگرمی می کشاند. اما فراموش نکنید که این سرگرمی سرشار از چالش های گوناگون است که اگر اطلاعات کافی و آمادگی رو به رو شدن با آن ها را نداشته باشید از عهده نگهداری از آبزیان آب شور بر نخواهید آمد. در این مقاله با 10 اشتباه معمول تازه کارها و راه حل های کوتاه در جهت رفع آن ها آشنا می شویم.

ده مرجان مناسب برای نگهداری در نور کم

ده مرجان مناسب برای نگهداری در نور کم

با وجود اینکه بسیاری از مرجان های معروف و متداول مانند آکروپورا ها به سیستم نوری قدرتمند نیاز دارند اما برخی از مرجان های دیگر هم هستند که در محیط های با نور کم و متوسط (به شرط رعایت طیف نوری مناسب)به خوبی رشد می کنند. در اینجا با 10 مرجان که می توانند در یک آکواریوم خانگی با نور کم تا متوسط یا در گوشه های تاریک یک مخزن با نور خوب رشد کنند آشنا می شویم.

یک پروانه ماهی برای آکواریوم مرجانی خود تهیه کنید

یک پروانه ماهی برای آکواریوم مرجانی خود تهیه کنید

در این مقاله با انواع مختلف پروانه هایی که در شرایط خاص قابل نگهداری در تانک مرجانی هستند آشنا می شوید.فراموش نکنید هیچکدام از این ماهی ها کاملا ریف سیف نبوده اما با رعایت برخی نکات و احتیاط امکان نگهداری در تانک مرجانی میسر می باشد.

فرم ارسال نظر
  •  

دلفیران ، تحولی در صنعت آکواریوم