محصولات

نحوه ي قرنطينه كردن مرجان ها و بي مهرگان

نحوه ي قرنطينه كردن مرجان ها و بي مهرگان

نحوه ي قرنطينه كردن مرجان ها و بي مهرگانقرنطینه ی مرجان ها و بی مهرگان:

چی ؟ شما از من می خواهید که ماهیان، مرجان ها و بی مهرگان آکواریومم را قرنطینه کنم؟ در یک کلمه باید بیان کرد که پاسخ این سوال مثبت است. آیا تابحال شده که ماهیانتان دچار بیماری سفیدک(Ich) و مخملک(velvet) شده باشند و شما مجبور باشید تا پایان بیماری آنها را در قرنطینه نگه دارید؟ برای از بین بردن تومونت های موجود بر روی سطح بدن مرجان ها، Frag plug ها و یا صدف خرچنگ ها و میگوها، باید آنها را قرنطینه کنیم. در بیماری سفیدک و مخملک، انگل بالغ که به صورت نقاط سفید رنگ در پوست مشخص است، سلول را پاره می کند و وارد آب می شود سپس دور خود دیواره ی ژلاتینی ایجاد می کند که به آن تومونت می گویند. در این مرحله، انگل پیش از اینکه کیست را از خود خارج کند تکثیر می یابد و به دنبال میزبان تازه ای می گردد تا از آن تغذیه کند. تقریبا”، در هر سیستمی که ماهیان زندگی می کنند، مرجان هایی را مشاهده می کنید که انگل ها را حمل می کنند. اگر می خواهید مرجان ها و بی مهرگان سالمی داشته باشید، باید آنها را در آکواریومی قرار دهید که فاقد هر گونه ماهی باشد در غیر اینصورت در عرض 76 روز آکواریومتان در معرض بیماری سفیدک و مخملک قرار خواهد گرفت.
انگل های ماهی ها، تنها موجوداتی نیستند که در حین افزودن مرجان ها به آکواریوم خود باید نگرانشان باشید، بلکه چیزهای دیگری نیز هستند که ممکن است نگرانی شما را برانگیزند. بسیاری از ما سعی می کنیم بوسیله کورال دیپ(از محصولات گسترده شرکت اکوافارست می توان به داروی دیپ اشاره کرد که به صورت تخصصی برای درمان سفیدک و مخملک تولی شده)، از شر آفت های چسبیده به آنها خلاص شویم. اما موضوع این است که تنها با کورال دیپ (شرکت آکوافارست برنامه های گسترده ای برای دمان مرجان و ماهی و همچنین افت هایی مانند سفیدک و مخملک تدارک دیده که بسیار کارآمد می باشد) نمی توان از شر انگل های ایجاد شده در مرحله ی تومونت خلاصی یابیم. با قرنطینه کردن مرجان ها می توانید آنها را بهتر مدیریت کنید و از نچسبیدن آفت ها به بدن مرجان ها اطمینان یابید. گاهی اوقات، نودی برنچ هایی که از مرجان های مونتی پورا تغذیه می کنند، بر روی آنها تخم ریزی می کنند. حذف این تخم ها از درون آکواریوم های مرجانی کار بسیار دشواری است. از این رو، با چندین مرتبه حمام دادن مرجان ها و قرار دادن آنها در آکواریوم قرنطینه می توانید از نابود شدن کامل انگل ها مطمئن شوید.
اکنون، زمان آن فرا رسیده که در مورد ویژگی های یک آکواریوم قرنطینه ی مرجانی صحبت کنیم. اولین و مهم ترین ویژگی آن این است که یک آکواریوم قرنطینه باید خالی از هرگونه ماهی باشد. در واقع با دور نگه داشتن ماهیان از مرجان ها و بی مهرگان، انگل ها را دور کرده اید.
تنها با فراهم کردن یک آکواریوم 75 لیتری، لامپ های ارزان قیمت T5، پاورهد کوچک، فیلتر HOB، بخاری، سنگ زنده و مقداری شن می توانید صاحب یک آکواریوم قرنطینه شوید. می توانید با ایجاد حفره در سنگ ها و ماسه ها اجسامی شبیه بهFrag Rack ایجاد کنید، اما باید یک دستگاه فیلتراسیون بیولوژیکی نیز به همراه داشته باشید.
برای راه اندازی این آکواریوم قرنطینه، نیازی به دستگاه های پیچیده ای مانند: اسکیمر، راکتور و دوزینگ پمپ نیست، اما به هر حال همه چیز به علاقه ی خودتان بستگی دارد. باید به این فکر کنید که قصد نگهداری از چه آبزیانی را دارید. 76 روز آنقدرها طولانی نیست که بخواهید این قدر خودتان را به زحمت بیندازید و از وسایل گرانقیمت استفاده کنید. با تعویض مداوم و منظم آب آکواریوم قرنطینه، به سادگی می توانید قید چنین دستگاه های پیچیده ای را بزنید.آکواریوم قرنطینه مرجان ها همانند هر آکواریوم دیگر، باید چرخه خود را طی کند. حضور بی مهرگان در آکواریوم، خصوصا" در ابتدای کار، می تواند باعث پیشگیری از ظهور جلبک ها شود. من گروهی از حلزون ها و هرمیت ها را به همراه مرجان ها در آکواریوم قرنطینه قرار می دهم. با اینکار گروه بی مهرگان را همزمان با مرجان ها به آکواریوم اصلی خود معرفی خواهم کرد.
تغذیه بی مهرگان و مرجان ها در آکواریوم قرنطینه به منظور تقویت آنها ضروری است. من مقداری جلبک را در آکواریوم قرار می دهم تا خرچنگ ها و حلزون ها گاهی از آن تغذیه کنند.
خبر خوب این است که نیازی نیست تمام مرجان ها و بی مهرگان را یک باره به درون آکواریوم قرنطینه بریزید. هر یک از مرجان ها را باید به صورت انفرادی به مدت 76 روز در درون آکواریوم قرنطینه قرار دهید. هر باری که یک مرجان جدید اضافه کنید باید شمارش روزهایی که مرجان قبلی در آکواریومتان بوده را از دست ندهید. من خودم بیشتر دوست دارم که مرجان ها را در گروه های کوچک دسته بندی کنم(چون آنها شبیه به چیپس سیب زمینی هستند.چطور می شود که یکی از آنها را بخرم؟ از اینرو ترجیح می دهم که آنها را به صورت گروه خریداری کنم) و زمان شروع قرنطینه ی مرجان ها و بی مهرگان را یادداشت می کنم. با نوشتن زمان دقیق می توانید از همه چیز آگاهی یابید. از این رو، من تصادفا" هیچ مرجانی را از آکواریوم قرنطینه خارج نمی کنم مگر اینکه 76 روز در قرنطینه مانده باشد.
من از آکواریومی برای قرنطینه استفاده مي كنم كه تمامي لوازم مورد نیاز را در خود دارد. به این حالت که قسمت پشتی آن به عنوان یک سامپ عمل می کند و این قسمت قابل جدا شدن است، دارای سیستم اورفلو و فیلتر پیش ساخته ی اسفنجی می باشد، در قسمت میانی، فضایی برای مدیای آکواریوم وجود دارد که من بخاری، کربن و محفظه ی برگشتی را در آن قرار می دهم و درکناره های آن نیز پمپ و سرریز وجود دارد.
من یک Al Prime,ميكرو ATO و بخاری براي اين آکواریوم خریدم. مقداری سنگ زنده و شن نیز فراهم کردم و کف آکواریوم را با آن پوشاندم و آکواریوم را به شکل یک قرنطینه کوچک در آوردم. این روش برای من موثر واقع شد، اما ممکن است برای شما آنقدرها اثربخش نباشد. می توانید برای راه اندازی این آکواریوم از تجهیزات به حراج گذاشته شده استفاده کنید که ارزانتر هستند.

استفاده از آکواریوم قرنطینه، جان آبزیان و مرجان های شما را نجات می دهد و از نظر اقتصادی نیز به صرفه است. تمام مشکلات را به جان بخرید و ماهی ها را قرنطینه کنید تا از سالم بودن آبزیان موجود در آکواریوم خود اطمینان یابید، اما با اینحال اگر بقیه ی موجودات را قرنطینه نکنید ممکن است فاجعه به بار آید.


شما با استفاده از آکواریوم قرنطینه قادر خواهید بود که از شر آفت های موجود بر روی مرجان ها رهایی یابید. امیدوارم که این مقاله به شما کمک کرده باشد که به اهمیت قرنطینه و نحوه ی قرنطینه کردن آبزیان پی برده باشید.
فرم ارسال نظر
  •  

دلفیران ، تحولی در صنعت آکواریوم