محصولات

ده مرجان مناسب برای نگهداری در نور کم

ده مرجان مناسب برای نگهداری در نور کم

با وجود اینکه بسیاری از مرجان های معروف و متداول مانند آکروپورا ها به سیستم نوری قدرتمند نیاز دارند اما برخی از مرجان های دیگر هم هستند که در محیط های با نور کم و متوسط (به شرط رعایت طیف نوری مناسب)به خوبی رشد می کنند. در اینجا با 10 مرجان که می توانند در یک آکواریوم خانگی با نور کم تا متوسط یا در گوشه های تاریک یک مخزن با نور خوب رشد کنند آشنا می شویم.

ماشروم ها (مرجان های قارچی)مرجان های قارچی برای نگهداری در محیط های کم نور عالی هستند. آنها در رنگ های مختلف و نژاد های گوناگون می باشند و عموما بسیار مقاوم و مناسب افراد مبتدی می باشند.ماشروم ها به شدت جریان آب پایین تا متوسط نیاز دارند.


مرجان سینولاریای تختمرجان چرمی کلمی یا سینولاریای تخت یک مرجان بسیار مقاوم است که قابلیت تطبیق پذیری بسیار بالایی با شرایط مختلف تانک دارد.نور کم تا متوسط به همراه جریان متوسط برای این مرجان ایده آل می باشد.

سرعت رشد این مرجان بسیار بالاست

مرجان درخت کنیامرجان درختی کنیا که گاهی کلت کنیا هم نامیده می شود.از دسته مرجان های نرم بسیار زیباست.این مرجان تقریبا در تمام شرایط نوری قابلیت نگهداری را دارد و بسیار مقاوم می باشد.نور متوسط و جریان آب متوسط برای این مرجان ایده آل می باشد.

مرجان سارکوفیتونسارکوفیتون ها مرجان های بسیار مقاوم با قابلیت رشد در شرایط مختلف نور و جریان می باشند. .نور متوسط و جریان آب متوسط برای این مرجان ایده آل می باشد. در بسیاری از مواقع در نبود شقایق ها، سارکوفیتون ها میزبان جایگزین دلقک ماهی می باشند. با وجود مقاومت بالا و آسیب پذیری کم، این مرجان به سرعت در مقابل نوسانات پارامترهای آب از جمله شوری،دما،آمونیاک و نیترات واکنش نشان می دهد به طوری که در میان نگهدارندگان مرجان به سیستم آلارم زنده شهرت دارد.

مرجان زنیای پمپیاین مرجان با حرکات زیبای پلیپ های خود صاحبان آکواریوم های آب شور را مسحور خود می کند. تکثیر بسیار بالایی دارد و در شرایط نوری مختلف قابل نگهداری می باشد.

مرجان دانکنمرجان دانکن از پر طرفدارترین مرجان های سخت پلیپ بزرگ می باشد.این مرجان بسیار مقاوم بوده و در شرایط نور کم تا متوسط و شدت جریان بالای آب به خوبی رشد می کند.

مرجان همرمرجان همر در محیط های با نور متوسط بهترین میزان رشد و تکثیر را دارد.این مرجان در قسمت های میانی تانک قابل نگهداری است و با توجه به مهاجم بودن این مرجان نیاز است فاصله مناسب آن تا سایر مرجان ها (به جز انواع همر و همر اختاپوس) رعایت شود.

مرجان همر اختاپوسمرجان همر اختاپوس از دیگر از مرجان‌های خانواده Euphyllia است که شرایط نگهداری آن کاملا مشابه با مرجان همر می باشد.

پلیپ دکمه ایپولیپ های دکمه ای پالیثوا گروه متنوعی از مرجان ها هستند. همه انواع مختلف این مرجان بسیار مقاوم و بهترین گزینه برای افراد مبتدی می باشند.پلیپ های دکمه ای مناسب نگهداری در قسمت های کم نور تا نور متوسط می باشند اما نکته قابل توجه در مورد نیاز نوری این مرجان تفاوت نیاز نوری بر اساس رنگ مرجان است به طوری که برخی از رنگ ها الزاما باید در محیط کم نور نگهداری شوند.

مرجان پلیپ استار سبزاین مرجان مقاوم با سرعت رشد بسیار بالا از محبوب ترین مرجان ها می باشد. شرایط ایده آل نگهداری این مرجان شدت جریان بالا و نور متوسط به بالا می باشد. اما به علت قابلیت تطبیق پذیری بسیار زیاد،امکان نگهداری موفق آن در محیط های با نور متوسط به پایین هم وجود دارد.

چرا مرجان ها به نور نیاز دارند؟

همه مرجان‌های این فهرست با ارگانیسم کوچکی به نام زوگزانتلا رابطه همزیستی دارند. این موجودات تک سلولی گیاه مانند در داخل بافت پولیپ این مرجان ها زندگی می کنند و انرژی نور را از طریق فرآیندی به نام فتوسنتز به قند تبدیل می کنند. قند حاصل از فتوسنتز زوگزانتلا بخشی از انرژی مورد نیاز مرجان ها را تامین می کند.

چگونه مرجان ها را در محیط کم نور سریعتر رشد دهیم؟

اگر می خواهید رشد مرجان های خود را در محیط کم نور افزایش دهید، نکته کلیدی این است که تغذیه آنها را تقویت کنید. شما می توانید این کار را به دو صورت انجام دهید:

آنها را مستقیماً تغذیه کنید

به تدریج شدت نور را افزایش دهید

هنگام افزایش شدت نور، همیشه مراقب باشید. اگر این کار را خیلی سریع انجام دهید، به مرجان شوک وارد می شود که منجر به سفید شدن مرجان خواهد شد.

مطالب پیشنهادی
راه اندازی آکواریوم آب شور

راه اندازی آکواریوم آب شور

راه اندازی آکواریوم آب شور ممکن است بنظر یک کار سخت بنظر بیاید، اما اگر شما این چند مرحله را دنبال کنید به راحتی قابل دستیابی است.

نقد و بررسی اسکیمر های دلفیران

نقد و بررسی اسکیمر های دلفیران

چرا ما به پروتئین اسکیمر نیاز داریم؟ اساسی ترین عامل در راه‌اندازی یک آکواریوم آب شور سالم و زیبا، ثابت نگه داشتن کیفیت مطلوب و قابل قبول آب است. پس اگر میخواهید آکواریوم شما زیستگاه مناسبی برای گونه های متنوع و رنگارنگ ماهی باشد، آب مخزن(تانک) خود را همواره عاری از مواد سمی مانند آمونیاک و نیترات نگه دارید. در یک آکواریوم تازه راه‌اندازی شده آمونیاک و نیتریت در چرخه ای با نام چرخه نیتروژن به نیترات که ماده ای با درجه سمی پایین تر است تبدیل می شوند

اهمیت جریان آب در آکواریوم های آب شور

اهمیت جریان آب در آکواریوم های آب شور

جریان آب یکی از مهمترین عوامل در راه اندازی یک آکواریوم آب شور محسوب می شود. جنبش و جریان مناسب آب برای داشتن یک آکواریوم آب شور سالم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. عدم داشتن جریان آب کافی می تواند منجر به بروز انواع مشکلات بالقوه در آکواریوم شما شود. من شرط می بندم که اگر از شما پرسیده شود که مهمترین پارامترهای آب چه چیزهایی هستند شما خواهید گفت که درجه حرارت، PH و چیزهای دیگری مانند اینها، درست است؟

نحوه ي قرنطينه كردن مرجان ها و بي مهرگان

نحوه ي قرنطينه كردن مرجان ها و بي مهرگان

چی ؟ شما از من می خواهید که ماهیان، مرجان ها و بی مهرگان آکواریومم را قرنطینه کنم؟ در یک کلمه باید بیان کرد که پاسخ این سوال مثبت است. آیا تابحال شده که ماهیانتان دچار بیماری سفیدک(Ich) و مخملک(velvet) شده باشند و شما مجبور باشید تا پایان بیماری آنها را در قرنطینه نگه دارید؟ برای از بین بردن تومونت های موجود بر روی سطح بدن مرجان ها، Frag plug ها و یا صدف خرچنگ ها و میگوها، باید آنها را قرنطینه کنیم. در بیماری سفیدک و مخملک، انگل بالغ که به صورت نقاط سفید رنگ در پوست مشخص است، سلول را پاره می کند

َشیمی آکواریوم و معرفی نمک آکوافارست

َشیمی آکواریوم و معرفی نمک آکوافارست

یکی از محبوبترین و با کیفیت ترین نمک های موجود در بازار، نمک آکوافارست است. شرکت آکوافارست به تولید ترکیبات نمک برای آکواریوم های آب شور فیش آنلی و آکواریوم های آب شور مرجانی پرداخته که علاوه بر داشتن کیفیت بالا، از قیمتی مناسب در مقایسه با سایر نمک های با کیفیت موجود در بازار برخودار هستند. حداقل تا زمانی که شما قصد نگهداری از مرجان ها را نداشته باشید، استفاده از نمک دریایی ( sea salt ) آکوافارست برای شما مناسب خواهد بود. اما اگر قصد داشته باشید که آکواریوم خود را از فیش آنلی به آکواریوم ریف ار

کرم های پهن انگلی(epizoic) که درتغذیه ی مرجانها اختلال ایجاد می کنند

کرم های پهن انگلی(epizoic) که درتغذیه ی مرجانها اختلال ایجاد می کنند

c (به ارگانیسمی گفته می شود که بر روی سطح بدن یک جانور رشد می کند و بصورت یک انگل بر روی بدن جانور زیست می کند) کرم های پهن، موجودات مشهور و بارزی در بین آکواریوم داران و دیگر جوامع پژوهشی به حساب می ایند. چه کرم های پهنی که در حیات وحش هستند و چه کرم هایی که در اسارت به سر می برند، در بین شاخک های حساس بسیاری از مرجان ها پنهان می گردند. برخلاف ظاهر معمولی که در آکواریوم دارند، همزیستی بین مرجان ها و کرم های پهن هنوز هم نامشخص است. شواهد اخیر شدیدا" حاکی از این هستند که کرم های پهن (acoelomorph)

سنگ های زنده در مقابل سنگ های خشک

سنگ های زنده در مقابل سنگ های خشک

آیا آکواریوم ریف شما خسته کننده شده است؟ آیا هنگامی که به این دنیای زیر آب می نگرید، کسل و بی رمق می شوید؟ وقتی برای اولین بار وارد دنیای آکواریوم های ریف شدم دچار وسواس فکری شدم و به ایجاد یک زیستگاه سالم و بخشی از اقیانوس که فقط برای من است تمایل داشتم. ما آکواریست ها فقط عاشق دریا نیستیم، بلکه ما رویاپرداز، دوستدار محیط زیست و هنرمند نیز هستیم. برای ما با توجه به اینکه خود هنرمندان دریایی هستیم، معدود شرایط ناامید کننده ای مانند آکواریوم کسل کننده قابل تصور است. بنابراین شما چگونه می توانید ی

دما

دما

در روزهای میانی فصل تابستان در نیم کره شمالی کاملا طبیعی است که شاهد افزایش دمای آب در آکواریوم هایی باشیم که در این منطقه جغرافیایی قرار گرفته اند. این روزها سوالات زیادی در رابطه با دمای بهینه نگهداری آکواریوم های مرجانی، روش های مختلف کاهش دما و بالاترین دمای قابل تحمل برای مرجان ها شنیده می شود

10 اشتباه بزرگ در آغاز راه اندازی آکواریوم آب شور - قسمت اول

10 اشتباه بزرگ در آغاز راه اندازی آکواریوم آب شور - قسمت اول

نگهداری از ماهیان و مرجان های دریایی یک سرگرمی جذاب است.زیبایی منحصر به فرد این آبزیان،رنگ های زنده و خیره کننده و تنوع چشمگیر موجودات دریایی همان چیزیست که بسیاری را به سمت این سرگرمی می کشاند. اما فراموش نکنید که این سرگرمی سرشار از چالش های گوناگون است که اگر اطلاعات کافی و آمادگی رو به رو شدن با آن ها را نداشته باشید از عهده نگهداری از آبزیان آب شور بر نخواهید آمد. در این مقاله با 10 اشتباه معمول تازه کارها و راه حل های کوتاه در جهت رفع آن ها آشنا می شویم.