محصولات

دما

دما

دما در آکواریوم های مرجانی

چه دمایی برای مرجان ها زیاد است؟

 

در روزهای میانی فصل تابستان در نیم کره شمالی کاملا طبیعی است که شاهد افزایش دمای آب در آکواریوم هایی باشیم که در این منطقه جغرافیایی قرار گرفته اند. این روزها سوالات زیادی در رابطه با دمای بهینه نگهداری آکواریوم های مرجانی، روش های مختلف کاهش دما و بالاترین دمای قابل تحمل برای مرجان ها شنیده می شود.

 

پاسخ به دو سوال اول بسیار ساده به نظر می رسد، شاید شنیده باشید که بهترین دما برای نگهداری از مرجان ها در یک آکواریوم مرجانی ۲۵ درجه سانتیگراد یعنی مقدار دمای متوسط در دامنه تعریف شده برای آکواریوم های مرجانی است. از روش های مختلفی مثل چیلر، افزایش میزان تبخیر سطحی آب و یا تغییر ساعات روشنایی آکواریوم از روز به شب (یعنی زمانی که هوا خنک تر است) می توان برای کاهش دمای آب آکواریوم استفاده کرد. 
شکل(1)

 

شکل ۱- فن سطحی برای استفاده در آکواریوم های کوچک که تنها لازم است در هنگام استفاده از آن به تغییرات شوری نظارت بیشتری داشته باشید.

 

 

با اینکه پارامتر دما از مهمترین پارامتر ها در سلامت یک آکواریوم مرجانی است، اصولا توجه چندانی به آن نمی شود. تنها زمانی که دما در بالای محدوده مجاز قرار گرفته و علائم استرس در مرجان ها نمایان می شود بیشتر آکواریوم داران به فکر اندازه گیری و تنظیم این پارامتر مهم می افتند.

 

چالش پاسخ دادن به سوال مربوط به دمای مناسب برای آکواریوم داران مرجانی حرفه ای مشخص کردن رنج دمایی مناسب برای مرجان ها با توجه به منطقه جغرافیایی گونه های موجود در آکواریوم و نیاز های خاص هر گونه است. به صورت طبیعی مرجان هایی که در مناطق ساحلی زندگی می کنند، توانایی تحمل دماهایی بالا تا حدود ۳۲ درجه سانتیگراد را خواهند داشت. بخصوص که این مرجان ها در مناطقی با جریان ها و امواج بسیار قوی زندگی می کنند و این شرایط تحمل دمای بالا را برای مرجان ها ممکن کرده و اثرات مخرب دمای بالا را کاهش می دهد.شکل(2)


شکل  2- مرجان هایی که در مناطق ساحلی زندگی می کنند به مرور زمان با دمای بالا و دامنه تغییرات بیشتر محیطی هماهنگ شده اند.

 

 

به هر صورت در حال حاضر بیشتر علاقه مندان به آکواریوم های مرجانی به مرجان های بسیار خاص تری تمایل پیدا کرده اند، که در مناطق عمیق تر زندگی کرده و در شرایط محیطی مناسب تر و امن تری قرار دارند. این مخلوقات در آبهایی با دمایی بسیار پایین تر از حد متوسط، جریان هایی کمتر و تغییرات دمایی بسیار اندک نسبت به مرجان های ناحیه ساحلی تکامل پیدا کرده اند.

 

سخت ترین چالش یک آکواریوم دار مرجانی خوشحال نگهداشتن تمام مرجان هایی است که اصولا از بخش های مختلف یک تپه مرجانی آمده و در یک آکواریوم از آنها نگهداری می شود.

 

شکل(3)


شکل ۳- مرجان بلاستوموسا از جمله گونه هایی که در اعماق دیواره های تپه های مرجانی رشد کرده و به دمای پایین و ثابت نیاز دارد.

 

 

برای مثال زمانی که در آکواریوم خود، مرجانی از نواحی بالایی یک تپه مرجانی با مرجانی از اعماق را در اختیار دارید، می توانید هر دو آنها را با شرایطی با دمای پایین و ثابت هماهنگ کنید.

 

در مقابل در صورتی که از مرجان های SPS که اصولا از مناطق ساحلی هستند در آکواریوم خود نگهداری می کنید می تواند دمای آکواریوم خود را بین ۲۷ تا ۳۰ درجه سانتیگراد نیز با توجه به شرایط کلی آکواریوم تنظیم کنید. در دماهای بالا عمل تشکیل ساختار های کلسیمی (calcification- کلسیم سازی) سریعتر انجام می شود و در نتیجه رشد مرجان های SPS بیشتر خواهد شد.
شکل(4)​

 

شکل ۴- بدون توجه به دامنه مناسب ابتدا لازم است یک دماسنج قابل اعتماد داشته باشید حتی برخی از دما سنج ها شناور و جیوه ای مخصوص آکواریوم نیز می تواند استفاده شود.

 

 

یادآوری می کنم که شما باید از گونه مرجان های SPS خود مطمئن باشید و در مرحله اول آنها را با دمای بالا وفق دهید و این موضوع به این صورت نیست که به یک باره دمای بخاری خود را افزایش داده و انتظار داشته باشید رشد مرجان های SPS شما افزایش پیدا کند.

 

خوب بهتر است به سوال اصلی خود بپردازیم: چه دمای برای آکواریوم مرجانی بسیار گرم می باشد؟ با توجه به تجربیات و یافته های من می توانید از راهنمای زیر استفاده کنید:

 

اگر از یک آکواریوم با مرجان های متنوع LPS و SPS نگهداری می کنید لازم است دمای آکواریوم خود را بر روی ۲۵ درجه سانتیگراد نگهدارید.

اگر بیشتر مرجان های آکواریوم شما از مرجان های LPS هستند بهتر است دما را تا ۲۴ درجه سانتیگراد کاهش دهید.

اگر آکواریوم شما تنها شامل مرجان های SPS است می توانید بدون نگرانی و زحمت زیاد دمای آکواریوم خود را تا ۲۶ درجه نیز افزایش دهید.

کیفیت دما سنج را به عنوان نکته آخر و بسیار مهم، لازم است به شما یادآوری کنم. اندازه گیری صحیح دما بسیار اهمیت دارد و لازم نیست هزینه زیادی برای خرید دما سنجی با دقت های صدم درجه و یا حتی دهم درجه انجام شود. تنها لازم است یک دما سنج با دقت یک درجه سانتگراد و از یک برند قابل اعتماد خریداری کنید و مانند شوری آب با دقت هر روز بررسی کنید.

 

امیدواریم در این تابستان گرم آکواریوم مرجانی شما در سلامت کامل این روزها را سپری کند.


مطالب پیشنهادی
تاریخچه آکواریوم و آبزیان زینتی

تاریخچه آکواریوم و آبزیان زینتی

هنگام صحبت و یا مطالعه در مورد ماهیان، موضوع بسیار متنوع و گسترده‌ای در برابر انسان قرار می‌گیرد، زیرا ماهیان، موجوداتی هستند که در شرایط بسیار متنوع محیطی زندگی می‌کنند از میان این شرایط ،می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: عمق آب، میزان شوری، دمای آب و میزان اکسیژن.

تاثیر نور در آکواریوم مرجانی

تاثیر نور در آکواریوم مرجانی

نور یکی از منابع اصلی تامین زندگی در سیاره ی ما است. در فرایند فتوسنتزی، بسیاری از بی مهرگان دریایی برای زندگی به نور نیاز دارند، زوکسانتلا های همزیستی آن ها به نور برای فتوسنتز برای تامین تغذیه کافی هم برای استفاده شخصی خود و هم مرجان میزبان نیاز دارند.

بیماری ماهیان آب شور و درمان-بخش دوم

بیماری ماهیان آب شور و درمان-بخش دوم

دربخش اول این مقاله به بررسی برخی از رایج ترین، قابل اطمینان ترین وصحیح ترین روشهایی پرداختیم که با بیماری ایک دریایی علائم آن چرخه ی زندگی وراه های پیشگیری ازاین نوع بیماری سروکار داشتند.

بیماری ماهیان آب شور و درمان - بخش سوم

بیماری ماهیان آب شور و درمان - بخش سوم

بیماری ماهیان آب شور و درمان

آشنایی با اسبک های دریایی جنس Hippocampus (بخش اول)

آشنایی با اسبک های دریایی جنس Hippocampus (بخش اول)

Hippocampinae شامل ده گونه اختصاص یافته به چهار جنس Amphelikturus، Acentronura، ldiotropiscis و Hippocampus می شود. اسبک های دریایی به Hippocampus تعلق دارند و اسبک های دریایی کوتوله ( seahorses pygmy ) در سه جنس قبلی جای میگیرند. همانطور که از نام آنها پیداست، تمام گونه های پیگمی بسیار کوچک هستند و بلندی قامت آنها کمتر از دو اینچ است. یک آزمایش ساده که اسبک های دریایی را...

کربن فعال

کربن فعال

این ماده ی شیمیایی، ماده ای است که بطور گسترده و معمول برای حفظ و بهبود کیفیت آب، برای مصارف انسانی و یا برای بهبود کیفیت آب آکواریوم های آب شور و آب شیرین مورد استفاده قرار می گیرد . از این ماده بیشتر از سایر مواد موجود در تصفیه خانه بهره برداری می گردد، زیرا همانطور که می دانید کتاب انجیل نیز با اشاره کردن به فراورده های چوبی، از این قابلیت سخن به میان می آورد که می توان با استفاده از فرآورده های چوبی طعم تلخ آب را به شیرینی نزدیک کرد.

ماهی های آکواریوم: راس های Halichoeres

ماهی های آکواریوم: راس های Halichoeres

اندازه معمولا" مشکل راس های Halichoeres نیست، در واقع، آن ها به عنوان ماهی های آکواریومی تقریبا” بی عیب و نقص هستند، و اغلب آن ها به اندازه ی کافی کوچک هستند، البته استثناهایی وجود دارند که در اکثر سیستم های متوسط و بزرگتر نمایان می شوند. آکواریوم داران باید هنگام خرید بعضی از گونه ها احتیاط کنند.

نقد و بررسی اسکیمر های دلفیران

نقد و بررسی اسکیمر های دلفیران

چرا ما به پروتئین اسکیمر نیاز داریم؟ اساسی ترین عامل در راه‌اندازی یک آکواریوم آب شور سالم و زیبا، ثابت نگه داشتن کیفیت مطلوب و قابل قبول آب است. پس اگر میخواهید آکواریوم شما زیستگاه مناسبی برای گونه های متنوع و رنگارنگ ماهی باشد، آب مخزن(تانک) خود را همواره عاری از مواد سمی مانند آمونیاک و نیترات نگه دارید. در یک آکواریوم تازه راه‌اندازی شده آمونیاک و نیتریت در چرخه ای با نام چرخه نیتروژن به نیترات که ماده ای با درجه سمی پایین تر است تبدیل می شوند

اهمیت جریان آب در آکواریوم های آب شور

اهمیت جریان آب در آکواریوم های آب شور

جریان آب یکی از مهمترین عوامل در راه اندازی یک آکواریوم آب شور محسوب می شود. جنبش و جریان مناسب آب برای داشتن یک آکواریوم آب شور سالم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. عدم داشتن جریان آب کافی می تواند منجر به بروز انواع مشکلات بالقوه در آکواریوم شما شود. من شرط می بندم که اگر از شما پرسیده شود که مهمترین پارامترهای آب چه چیزهایی هستند شما خواهید گفت که درجه حرارت، PH و چیزهای دیگری مانند اینها، درست است؟

سیکل نیتروژن

سیکل نیتروژن

زمانی که ما درباره سیکل آکواریوم صحبت می کنیم، در واقع ما به چرخه نیتروژن و عملکرد آن در آکواریوممان اشاره می کنیم. قبل از اینکه آکواریوم شما اولین چرخه خود را طی کند، بهتر است که بدانید چرخه نیتروژن چگونه عمل می کند. شما می توانید نمونه هایی از چرخه نیتروژن را در هر کجای طبیعت) زمین، دریاچه ها و اقیانوس های پیرامونمان( مشاهده کنید. نیتروژن ماده ای بسیار مهم است که توسط موجودات زنده برای زنده ماندن مورد استفاده قرار می گیرد....

نحوه ي قرنطينه كردن مرجان ها و بي مهرگان

نحوه ي قرنطينه كردن مرجان ها و بي مهرگان

چی ؟ شما از من می خواهید که ماهیان، مرجان ها و بی مهرگان آکواریومم را قرنطینه کنم؟ در یک کلمه باید بیان کرد که پاسخ این سوال مثبت است. آیا تابحال شده که ماهیانتان دچار بیماری سفیدک(Ich) و مخملک(velvet) شده باشند و شما مجبور باشید تا پایان بیماری آنها را در قرنطینه نگه دارید؟ برای از بین بردن تومونت های موجود بر روی سطح بدن مرجان ها، Frag plug ها و یا صدف خرچنگ ها و میگوها، باید آنها را قرنطینه کنیم. در بیماری سفیدک و مخملک، انگل بالغ که به صورت نقاط سفید رنگ در پوست مشخص است، سلول را پاره می کند

َشیمی آکواریوم و معرفی نمک آکوافارست

َشیمی آکواریوم و معرفی نمک آکوافارست

یکی از محبوبترین و با کیفیت ترین نمک های موجود در بازار، نمک آکوافارست است. شرکت آکوافارست به تولید ترکیبات نمک برای آکواریوم های آب شور فیش آنلی و آکواریوم های آب شور مرجانی پرداخته که علاوه بر داشتن کیفیت بالا، از قیمتی مناسب در مقایسه با سایر نمک های با کیفیت موجود در بازار برخودار هستند. حداقل تا زمانی که شما قصد نگهداری از مرجان ها را نداشته باشید، استفاده از نمک دریایی ( sea salt ) آکوافارست برای شما مناسب خواهد بود. اما اگر قصد داشته باشید که آکواریوم خود را از فیش آنلی به آکواریوم ریف ار

کرم های پهن انگلی(epizoic) که درتغذیه ی مرجانها اختلال ایجاد می کنند

کرم های پهن انگلی(epizoic) که درتغذیه ی مرجانها اختلال ایجاد می کنند

c (به ارگانیسمی گفته می شود که بر روی سطح بدن یک جانور رشد می کند و بصورت یک انگل بر روی بدن جانور زیست می کند) کرم های پهن، موجودات مشهور و بارزی در بین آکواریوم داران و دیگر جوامع پژوهشی به حساب می ایند. چه کرم های پهنی که در حیات وحش هستند و چه کرم هایی که در اسارت به سر می برند، در بین شاخک های حساس بسیاری از مرجان ها پنهان می گردند. برخلاف ظاهر معمولی که در آکواریوم دارند، همزیستی بین مرجان ها و کرم های پهن هنوز هم نامشخص است. شواهد اخیر شدیدا" حاکی از این هستند که کرم های پهن (acoelomorph)

سنگ های زنده در مقابل سنگ های خشک

سنگ های زنده در مقابل سنگ های خشک

آیا آکواریوم ریف شما خسته کننده شده است؟ آیا هنگامی که به این دنیای زیر آب می نگرید، کسل و بی رمق می شوید؟ وقتی برای اولین بار وارد دنیای آکواریوم های ریف شدم دچار وسواس فکری شدم و به ایجاد یک زیستگاه سالم و بخشی از اقیانوس که فقط برای من است تمایل داشتم. ما آکواریست ها فقط عاشق دریا نیستیم، بلکه ما رویاپرداز، دوستدار محیط زیست و هنرمند نیز هستیم. برای ما با توجه به اینکه خود هنرمندان دریایی هستیم، معدود شرایط ناامید کننده ای مانند آکواریوم کسل کننده قابل تصور است. بنابراین شما چگونه می توانید ی

ماهی های عجیب و غریب آب شور

ماهی های عجیب و غریب آب شور

بنا به تقاضای بسیاری از دوستان در این مقاله سعی کرده ایم به معرفی چندگونه خاص و متفاوت از ماهی ها و موجودات آب شور بپردازیم این موجودات از جهت عادات زیستی و یا شکل و فرم تفاوت های جالبی دارند که در ذیل بیشتر در این خصوص صحبت میکنیم

دلفین بینی بطری

دلفین بینی بطری

تا چندی پیش دلفین بینی‌ بطری هندی را نیز جزو همین‌ گونه می‌دانستند ولی تحقیقات ژنتیکی اخیر مشخص نمود که دلفین بینی بطری هندی گونه‌ی جداگانه‌ای می‌باشد. دلفین بینی بطری معمولی جثه‌ای بزرگ‌تر از دلفین بینی‌بطری هندی دارد. رنگ بدن نیز تیره‌تر است و خال‌های ناحیه شکم و سایر قسمت‌های بدن وجود ندارد.

10 اشتباه بزرگ در آغاز راه اندازی آکواریوم آب شور - قسمت اول

10 اشتباه بزرگ در آغاز راه اندازی آکواریوم آب شور - قسمت اول

نگهداری از ماهیان و مرجان های دریایی یک سرگرمی جذاب است.زیبایی منحصر به فرد این آبزیان،رنگ های زنده و خیره کننده و تنوع چشمگیر موجودات دریایی همان چیزیست که بسیاری را به سمت این سرگرمی می کشاند. اما فراموش نکنید که این سرگرمی سرشار از چالش های گوناگون است که اگر اطلاعات کافی و آمادگی رو به رو شدن با آن ها را نداشته باشید از عهده نگهداری از آبزیان آب شور بر نخواهید آمد. در این مقاله با 10 اشتباه معمول تازه کارها و راه حل های کوتاه در جهت رفع آن ها آشنا می شویم.

10 اشتباه بزرگ در آغاز راه اندازی آکواریوم آب شور - قسمت دوم

10 اشتباه بزرگ در آغاز راه اندازی آکواریوم آب شور - قسمت دوم

نگهداری از ماهیان و مرجان های دریایی یک سرگرمی جذاب است.زیبایی منحصر به فرد این آبزیان،رنگ های زنده و خیره کننده و تنوع چشمگیر موجودات دریایی همان چیزیست که بسیاری را به سمت این سرگرمی می کشاند. اما فراموش نکنید که این سرگرمی سرشار از چالش های گوناگون است که اگر اطلاعات کافی و آمادگی رو به رو شدن با آن ها را نداشته باشید از عهده نگهداری از آبزیان آب شور بر نخواهید آمد. در این مقاله با 10 اشتباه معمول تازه کارها و راه حل های کوتاه در جهت رفع آن ها آشنا می شویم.

10 اشتباه بزرگ در آغاز راه اندازی آکواریوم آب شور - قسمت سوم

10 اشتباه بزرگ در آغاز راه اندازی آکواریوم آب شور - قسمت سوم

نگهداری از ماهیان و مرجان های دریایی یک سرگرمی جذاب است.زیبایی منحصر به فرد این آبزیان،رنگ های زنده و خیره کننده و تنوع چشمگیر موجودات دریایی همان چیزیست که بسیاری را به سمت این سرگرمی می کشاند. اما فراموش نکنید که این سرگرمی سرشار از چالش های گوناگون است که اگر اطلاعات کافی و آمادگی رو به رو شدن با آن ها را نداشته باشید از عهده نگهداری از آبزیان آب شور بر نخواهید آمد. در این مقاله با 10 اشتباه معمول تازه کارها و راه حل های کوتاه در جهت رفع آن ها آشنا می شویم.

ده مرجان مناسب برای نگهداری در نور کم

ده مرجان مناسب برای نگهداری در نور کم

با وجود اینکه بسیاری از مرجان های معروف و متداول مانند آکروپورا ها به سیستم نوری قدرتمند نیاز دارند اما برخی از مرجان های دیگر هم هستند که در محیط های با نور کم و متوسط (به شرط رعایت طیف نوری مناسب)به خوبی رشد می کنند. در اینجا با 10 مرجان که می توانند در یک آکواریوم خانگی با نور کم تا متوسط یا در گوشه های تاریک یک مخزن با نور خوب رشد کنند آشنا می شویم.

یک پروانه ماهی برای آکواریوم مرجانی خود تهیه کنید

یک پروانه ماهی برای آکواریوم مرجانی خود تهیه کنید

در این مقاله با انواع مختلف پروانه هایی که در شرایط خاص قابل نگهداری در تانک مرجانی هستند آشنا می شوید.فراموش نکنید هیچکدام از این ماهی ها کاملا ریف سیف نبوده اما با رعایت برخی نکات و احتیاط امکان نگهداری در تانک مرجانی میسر می باشد.

فرم ارسال نظر
  •  

دلفیران ، تحولی در صنعت آکواریوم